امروز جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۸:۱۷:۴۸
سیگاری ها بخوانند...

سیگاری ها بخوانند !

 
 
نیازهای تغذیه ای افراد سیگاری بطور قابل ملاحظه ای با افراد غیرسیگاری متفاوت است و مصرف دسته ای از مولتی ویتامینها بیشتر از اینکه برای آنها سودمند باشد می تواند زیان آور باشد.
 
افراد سیگاری باید از مصرف مولتی ویتامین های حاوی بتاکاروتن اجتناب کنند . افراد سیگاری باید از مصرف مولتی ویتامین های حاوی بتاکاروتن اجتناب کنند .
 
 
مولتی ویتامینهای استاندارد حاوی ماده ای به نام بتاکاروتن هستند که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. این ماده در افراد غیر سیگاری مزایای بسیاری از جمله بهبود بینایی و تقویت سیستم ایمنی دارد ، اما متأسفانه در افراد سیگاری ریسک سرطان ریه را افزایش می دهد. بنابراین افراد سیگاری باید از مصرف مولتی ویتامینهای حاوی بتاکاروتن اجتناب کنند.
 
 
سیگاری ها در مقایسه با غیر سیگاری ها ، به میزان بیشتری از ویتامین C نیاز دارند. سیگاری ها در مقایسه با غیر سیگاری ها ، به میزان بیشتری از ویتامین C نیاز دارند.
 
 
سیگاریها در مقایسه با غیرسیگاریها، به میزان بیشتری از ویتامین C نیاز دارند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان کلیدی در بدن انسان می باشد. رادیکالهای آزاد ناشی از تنباکو ذخایر ویتامین C بدن را تخلیه می کنند.
دوز روزانه توصیه شده ویتامین C برای مردان در سنین 71-19 و بالاتر mg 90 است. برای زنان در همین گروه سنی mg 75 است اما چون سیگاریها در معرض سطح بالاتری از رادیکالهای آزاد ناشی از دود سیگار قرار دارند روزانه 35 میلی گرم بیشتر از این دوز توصیه شده نیاز دارند.
از آنجایی که دود سیگار حاوی هیدروژن سیانید است (یک گاز سمی بیرنگ) موجب افزایش متابولیسم ویتامین B12 در افراد سیگاری می شود و ترشح ویتامین B12 در ادرار این افراد نسبت به افراد عادی بیشتر است.
 
سیگاری ها در معرض سطح بالاتر از رادیکال های آزاد ناشی از دود سیگار قرار می گیرند. سیگاری ها در معرض سطح بالاتر از رادیکال های آزاد ناشی از دود سیگار قرار می گیرند.
 
 
میزان روزانه توصیه شده برای خانم ها و آقایان در سنین 71-91 و بالاتر 4/2 میکروگرم است در حالیکه افراد سیگاری به مقداری بیش از این میزان طی روز نیاز دارند.
هم چنین سطح آنتی اکسیدانهایی مانند لوتئین و زیگزانتین که اثرات محافظتی بر روی بینائی دارند در سرم افراد سیگاری نسبت به افراد عادی پایینتر است.
 
مکمل های سودمند برای سیگاریها
 

چای سبز 

 
چای سبز ، یک آنتی اکسیدان عالی برای افراد سیگاری چای سبز ، یک آنتی اکسیدان عالی برای افراد سیگاری
 
 
چای سبز می تواند حفاظت چشمگیری در مقابل نیتروزامینها (عوامل ایجاد کننده سرطان در دود سیگار) ایجاد کند. بخصوص در پیشگیری از سرطانهای دهان، ریه ، معده و مری موثر است.
 

اسید های چرب ضروری مانند امگا 3

 
اسیدهای چرب ضروری ، مانند امگا 3 نیز با اثرات ضد التهابی خود به سلامت عروق در افراد سیگاری کمک می کنند و موجب کاهش چربی خون، فشار خون و ریسک حمله قلبی می شوند.
لیکوپن ( عصاره گوجه فرنگی ) 
 
گوجه سرشار از ویتامین C است . گوجه سرشار از ویتامین C است .
 

عصاره گوجه فرنگی: نیز از جمله آنتی اکسیدانهای مهم به خصوص برای پیشگیری از عوارض قلبی و عروقی ناشی از دود سیگار می باشد.

 

عصاره انگور 

 
 
در طب قدیم نیز ، از انگور به عنوان تمیز کننده ریه و سینه استفاده می کردند . در طب قدیم نیز ، از انگور به عنوان تمیز کننده ریه و سینه استفاده می کردند .
 
 
انگور ، اثرات آنتی اکسیدانی آن به مراتب از ویتامینهای C,E بیشتر است و ا ثرات رادیکالهای آزاد ناشی از دود سیگار را خنثی می کند.
و در نهایت استیل سیستئین یکی از قویترین آنتی اکسیدانها برای پاکسازی ریه از مواد زیان آور و رادیکالهای آزاد ناشی از دود سیگار می باشد.
 
داروها و مکملهای ترک سیگار
 

5HTP

در بدن به انتقال دهنده عصبی سروتونین تبدیل می شود که به هورمون شادی معروف است و می تواند در بهبود خلق و خو و الگوی خواب نقش مؤثری داشته باشد و می تواند علائم ناخوشایند قطع مصرف سیگار را از بین ببرد.
 

وارنیکلین

دارویی است که برای ترک سیگار طراحی شده است و اثرات نیکوتین در بدن را تقلید می کند.بنابراین هم میل به سیگار کشیدن را کاهش می دهد و هم علائم ناخوشایند ترک سیگار را تسکین می دهد.
نیکوتین موجود در سیگار به گیرنده های خاصی در سلولهای مغزی متصل می شود و قسمتی از مغز را تحریک می کند.مکانیسم عمل وارنیکلین بدین صورت است که به این گیرنده های مغز متصل می شود. همچنین از اتصال مجدد نیکوتین به این گیرنده ها جلوگیری می کند.این بدین معنی است که چنانچه فردی در دوره ترک مجددا سیگار بکشد دیگر احساس رضایت قبلی از سیگار را نخواهد داشت و این شانس ترک را افزایش می دهد.بر طبق تحقیقات داروی وارنیکلین احتمال موفقیت در ترک سیگار را دو الی سه برابر افزایش می دهد و از سایر داروهای ترک سیگار موثرتر است.این دارو به هیچ عنوان حاوی نیکوتین نیست و مصرف آن باید یک هفته قبل ترک آغاز شود و برای مدت 12-24 هفته ادامه یابد.
دوز مصرف برای سه روز اول نیم میلی گرم در روز است .
4 تا 7 روز بعدی ، نیم میلی گرم ، دو بار در روز مصرف شود .
سپس با دوز 1 میلی گرم ( دو بار در روز )‌برای مدت11 هفته ادامه پیدا کند .
بهتر است بعد از غذا (‌مخصوصا بعد از صبحانه یا عصرانه ) با یک لیوان آب کامل مصرف شود .

منبع webMed  مجله پزشکی اینوایت هلث   نویسنده:دکترمهسا یساقی

 
تماس با ما اخبار و اطلاعیه ها پیوند ها

ایمیل info@divarsalamat.com شماره تماس جهت تبلیغات 09197092370

   
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دیوار سلامت می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح